EWTN

У четвер, 20 червня 2019 р. о 2 год. пополудні канал EWTN буде транслювати Архиєрейську Божественну літургію з Чином возведення на престіл Високопреосвященного Бориса Ґудзяка, 7-го Митрополита-Архиєпископа Української Католицької Архиєпархії Філадельфії. Програма була записана у вівторок, 4 червня, в українській католицькій Катедрі Непорочного Зачаття у Філадельфії.

On Thursday, June 20 at   2 pm edt, EWTN will broadcast  the Enthronement Ceremony and Hierarchical Divine Liturgy of the Most Reverend Borys Gudziak as the 7th Metropolitan Archbishop of the Ukrainian Catholic Archeparchy of Philadelphia.  The program was recorded Tuesday, June 4 at the Ukrainian Catholic Cathedral of the Immaculate Conception in Philadelphia.