Травень — місяць Богородиці: Історія Фатімського Об’явлення

Впродовж травня, згідно з нашою традицією, ми по-особливому почитаємо Пресвяту Богородицю. У цей час будемо описувати історії чудотворних місць, у яких, проявляючи материнську любов, з’являлась Марія.

Почнемо з Фатіми – містечка у Португалії, у якому в 1915–1917 рр. відбулася серія об’явлень Богородиці. Тут Марія об’являлась трьом португальським пастушкам: Люсії (Lucia Santos), Жасінті (Jacinta Marto) та Франціску (Francisco Marto). У 1930 році Католицька Церква офіційно визнала фатімські об’явлення як диво й одкровення, яке не суперечить доктрині.

Період об’явлень – час Першої світової війни, яка вперше потрясла цілий світ небаченими досі масштабами. Фатімське об’явлення було милосердною відповіддю Божої Матері на виклики ХХ ст. У Своєму посланні Вона не тільки показала, якими жахливими можуть бути наслідки всесвітнього гріха – ненависті й розподілу, зверхності та несправедливості, зневаги до людської гідності, але й указала шлях до їх виправлення: загальне покаяння і неустанна молитва. Найвідомішими є об’явлення Діви Марії 1917 року.  Таємниця об’явлення складається з трьох частин.

Перша таємниця – видіння пекла, яке відкрилося дітям і дуже налякало їх. Вони побачили страждання нерозкаяних грішників, позбавлених Божої благодаті.

Друга таємниця передрікала швидке закінчення Першої світової війни, що якраз тривала, та загрозу початку Другої світової війни. Діва Марія говорила також і про загрозу комунізму, про голод, численні смерті, переслідування Церкви, знищення цілих націй і особливу роль Росії в історії людства на межі тисячоліть. Матір Божа чітко сказала, що війна прийшла як наслідок гріха. Крім того, Вона сумно прорекла, що, якщо люди не перестануть грішити, вибухне ще гірша війна.

Третя таємниця стосувалася переслідування християн у ХХ ст. та замах на життя Папи Римського Івана Павла ІІ. Кінець третьої таємниці може лякати, бо говорить про Ангела, який підпалює світ. В часі об’явлень Пречиста Діва попередила про остаточне знищення світу. Але страх зникає, бо все це може перемінити Марія і Її Непорочне Серце. Згадаймо про Переможну Жінку з Об’явлення св. Івана Богослова: «І з’явилась на небі велика ознака: Жінка, зодягнена в сонце, а під ногами її місяць, а на її голові вінок із дванадцяти зір» (Об. 12, 1). Коли був здійснений замах на життя святого, то врятувало Його лише те, що він оглянувся на дівчинку з натовпу, яка тримала в руках образ Богородиці Фатімської. За деякий час Іван Павло ІІ подарує Фатімській Богородиці золоту троянду у якій є вмонтована куля, що вцілила у нього.

Ангел‑Хранитель Португалії тричі з’являвся дітям, щоб підготувати їх до зустрічі із Марією. В часі третього об’явлення ангел тримав у руці Чашу, над якою зависла Гостія – Тіло Христове. Люсія прийняла Гостію, а Франциск і Жасінта скуштували з Чаші, яка символізує страждання. Обоє незабаром після Об’явлення будуть багато страждати.

Люсія, Жасінта та Франціско – діти, які пройшли багато випробувань, але встояли. Їх заставляли відмовитись від слів, що вони бачили Богородицю, але навіть залякування страшними муками і смертю не заставили дітей відректись. Франціско та Жасінта помирають дітьми. У 1935 році, під час ексгумації останків Жасінти констатувалося, що її обличчя збереглося нетлінним. Папа Іван Павло ІІ під час їхньої беатифікації представляє Жасінту як «маленьку жертовну душу», а Франциска — як «маленького містика». Люсія дожила до дев’яноста як сестра‑кармелітка в Коїмбрі у Португалії. Одним із важливих знаків духовності Люсії було несіння любові, відданість і присвячення себе Непорочному Серцю Марії. У посланні до Жасінти Богоматір відкрила одне зі своїх найпалкіших бажань: «Скажи всім, що Бог дає благодать через Непорочне Серце Марії. Скажи, щоб просили милостей від Неї, і що Серце Ісуса хоче бути шанованим разом із Непорочним Серцем Марії. Проси, щоб молились за мир за посередництвом Непорочного Серця Марії. Господь дасть мир світові через Неї». Коли у Люсії розпитували про чуда і об’явлення, то вона казала:  «Чуда і таємниці не є важливими. Треба зосередитись на посланнях Богородиці. Жити Десятьма Заповідями. Ось що важливо».

Правдивість об’явлень Марія підтвердила чудом, щоб усі ті, хто ставились із недовірою до свідчення дітей – повірили. Видимим знаком Її присутності було останнє об’явлення, яке відбулось в присутності багатотисячного натовпу. Згодом його називають «чудо Сонця», або «танець Сонця». Протягом 10 хвилин сонце оберталося навколо себе, як колесо, зблискуючи яскравими різнокольоровими спалахами, 70 000 чоловік стали свідками цієї події.

Шлях спасіння, який Фатімська Марія вказує нам через дітей, може відвернути загрозу від людства. Цей шлях: покаяння і безперервна молитва. Центральним посланням Божої Матері Фатімської було «покута». Вона хотіла нагадати світові про необхідність відречення від зла та відпокутування збитків, завданих нашими гріхами. Це ключ до зрозуміння іншої частини таємниці. Все обертається навколо необхідності покаяння. Марія заповіла щодня відмовляти молитву на вервиці (розарії), роздумуючи при цьому над таїнствами народження, життя, смерті на хресті та Воскресіння Господа Ісуса Христа та Її власного життя. Вона закликала жертвувати цю щоденну вервицю за навернення й прощення грішників. Тому до сьогодні, кожного вечора на площі у Фатімі тисячі людей моляться спільно вервицю, запалюючи свічки.

На завершення, фатімська таємниця дає нам надію у світі, молімось до Непорочного Серця Марії. Нехай вона оберігає нас, своїх дітей.

Підготувала Галина Василиця